Cozy Mystery List
A Guide to Cozy Mystery (and Other Favorite) Books and DVDs

 

 EDGAR ALLAN POE AWARD
BEST JUVENILE

2014:
Strike Three, You're Dead by Josh Berk
Moxie and the Art of Rule Breaking by Erin Dionne
P.K. Pinkerton and the Petrified Man by Caroline Lawrence
Lockwood & Co.: The Screaming Staircase by Jonathan Stroud
One Came Home by Amy Timberlake

2013: The Quick Fix by Jack D. Ferraiolo (Winner)
Fake Mustache: Or, How Jodie O'Rodeo and Her Wonder Horse (and Some Nerdy Kid) Saved the U.S. Presidential Election from a Mad Genius Criminal Mastermind by Tom Angleberger
13 Hangmen by Art Corriveau
Spy School by Stuart Gibbs
Three Times Lucky by Sheila Turnage

2012: Icefall by Matthew J. Kirby (Winner)
Horton Halfpott by Tom Angleberger
It Happened on a Train by Mac Barnett
Vanished by Sheela Chari
The Wizard of Dark Street by Shawn Thomas Odyssey

2011:  The Buddy Files: The Case of the Lost Boy by Dori Hillestad Butler (Winner)
Zora and Me by Victoria Bond & T.R. Simon
The Haunting of Charles Dickens by Lewis Buzbee
Griff Carver: Hallway Patrol by Jim Krieg
The Secret Life of Ms. Finkleman by Ben H. Winters

2010: Closed for the Season by Mary Downing Hahn (Winner)
The Case of the Case of Mistaken Identity by Mac Barnett
The Red Blazer Girls: The Ring of Rocamadour by Michael D. Beil
Creepy Crawly Crime by Aaron Reynolds
The Case of the Cryptic Crinoline by Nancy Springer

2009:  The Postcard by Tony Abbott (Winner)
Enigma: A Magical Mystery by Graeme Base
Eleven by Patricia Reilly Giff
The Witches of Dredmoore Hollow by Riford McKenzie
Cemetery Street by Brenda Seabrooke

2008:  The Night Tourist by Katherine Marsh  (Winner)
The Name of This Book is Secret by Pseudonymous Bosch
Shadows on Society Hill by Evelyn Coleman
Deep and Dark and Dangerous by Mary Downing Hahn
Sammy Keyes and the Wild Things by Wendelin Van Draanen

2007:  Room One: A Mystery or Two by Andrew Clements (Winner)
Gilda Joyce: The Ladies of the Lake by Jennifer Allison
The Stolen Sapphire: A Samantha Mystery by Sarah Masters Buckey
The Bloodwater Mysteries: Snatched by Pete Hautman & Mary Logue
The Case of the Missing Marquess: An Enola Holmes Mystery by Nancy Springer

2006:  The Boys of San Joaquin by D. James Smith (Winner)
Flush by Carl Hiaasen
Shakespeare's Secret by Elise Broach
The Missing Manatee by Cynthia DeFelice
Wright & Wong: The Case of the Nana-Napper by Laura J. Burns, Melinda Metz

2005:  Chasing Vermeer by Blue Balliett (Winner)
Abduction! by Peg Kehret Dutton
Assassin by Patricia Finney
Looking for Bobowicz by Daniel Pinkwater
The Unseen by Zilpha Keatley Snyder

2004:  Bernie Magruder & the Bats in the Belfry by Phyllis Reynolds Naylor (Winner)
Dust by Arthur Slade
Lily's Ghosts by Laura Ruby
Sammy Keyes and the Art of Deception by Wendelin Van Draanen
The Malted Falcon by Bruce Hale

2003:  Harriet Spies Again by Helen Ericson (Winner)
O'Dwyer & Grady: Starring in Acting Innocent by Eileen Heyes
Riding the Flume by Patricia Curtis Pfitsch
Sammy Keyes and the Search for Snake Eye by Wendelin Van Draanen
The Case of the Greedy Granny: Jake Gander, Storyville Detective by George McClements

2002:   Dangling by Lillian Eige (Winner)
Bug Muldoon by Paul Shipton
Following Fake Man by Barbara Ware Holmes
Ghost Sitter by Peni R. Griffin
Ghost Soldier by Elaine Marie Alphin

2001:  Dovey Coe by Frances O'Roark Dowell   (Winner)Ghosts in the Gallery by Barbara Brooks Wallace 
Sammy Keyes and the Curse of Mustache Mary by Wendelin Van Draanen
Trouble at Fort La Pointe by Kathleen Ernst 

Walking to the Bus Rider Blues by Harriette Gillem Robinet   

2000:  The Night Flyers by Elizabeth McDavid Jones  (Winner) Dolphin Luck by Hilary McKay
Green Thumb by Rob Thomas 
Howie Bowles, Secret Agent by Kate Banks 

Shadow Horse by Alison Hart

1999: Sammy Keyes and the Hotel Thief by Wendelin Van Draanen (Winner)
Alice Rose & Sam by Kathryn Lasky
Holes by Louis Sachar
The Kidnappers by Willo Davis Roberts
The Wreckers by Iain Lawrence

1998: Sparrows in the Scullery by Barbara Brooks Wallace (Winner)
Christie & Company Down East by Katherine Hall Page
Secrets at Hidden Valley by Willo Davis Roberts
Turn the Cup Around by Barbara Mariconda
Wolf Stalker by Alane Ferguson & Gloria Skurzynski

1997: The Clearing by Dorothy Reynolds Miller (Winner)
Cousins in the Castle by Barbara Brooks Wallace
Gaps in Stone Walls by John Neufield
The Case of the Wiggling Wig by E.W. Hildick
The Last Piper by Helen Cavanagh

1996: Looking for Jamie Bridger by Nancy Springer (Winner)
Marvelous Marvin and the Pioneer Ghost by Bonnie Pryor
Running Out of Time by Margaret Peterson Haddix
The 13th Floor by Sid Fleischman
The Bones in the Cliff by James Stevenson

1995: The Absolutely True Story..How I Visited Yellowstone Park with the Terrible Rubes by Willo
Davis Roberts (Winner)
Caught by Willo Davis Roberts
Harvey's Mystifying Racoon Mix Up by Eth Clifford
Hester Bidgood Investigatrix of Evil Deeds by E.W. Hildick
Trouble Will Find You by Joan M. Lexau

1994: The Twin in the Tavern by Barbara Brooks Wallace (Winner)
Sam the Cat, Detective by Linda Stewart
Spider Kane and the Mystery at Jumbo Nightcrawler's by Mary Pope Osborne
Tangled Web by Eloise Jarvis McGraw
The Face in the Bessledorf Funeral Parlor by Phyllis Reynolds Naylor

1993: Coffin on a Case! by Eve Bunting (Winner)
Fish and Bones by Ray Prather
Susannah and the Purple Mongoose by Patricia Elmore
The Treasure Bird by Peni R. Griffin
The Widow's Broom by Chris Van Allsburg

1992: Wanted...Mud Blossom by Betsy Byars (Winner)
Double Trouble Squared by Kathryn Lasky
Finding Buck McHenry by Alfred Slote
Mystery on October Road by Alison Cragin Herzig & Jane Lawrence Mali
Witch Weed by Phyllis Reynolds Naylor

1991: Stonewords by Pam Conrad (Winner)
Cave Ghost by Barbara Steiner
The Midnight Horse by Sid Fleischman
The Tormentors by Lynn Hall
To Grandmother's House We Go by Willo Davis Roberts

1989: Megan's Island by Willo Davis Roberts (Winner)
Following the Mystery Man by Mary Downing Hahn
Is There Anybody There? by Eve Bunting
Something Upstairs by Avi
The Lamp from the Warlock's Tomb by John Bellairs

1988: Lucy Forever and Miss Rosetree, Shrinks by Susan Shreve (Winner)
Bury the Dead by Peter Carter
The House on the Hill by Eileen Dunlop
The Twisted Windows by Lois Duncan
Through the Hidden Door by Rosemary Wells

1987: The Other Side of Dark by Joan Lowery Nixon (Winner)
Floating Illusions by Chelsea Quinn Yarbro
The Bodies in the Bessledorf Hotel by Phyllis Reynolds Naylor
The Secret Life of Dilly McBean by Dorothy Haas
The Skeleton Man by Jay Bennett

1986: The Sandman's Eyes by Patricia Windsor (Winner)
Locked in Time by Lois Duncan
On the Edge by Gillian Cross
Playing Murder by Sandra Scoppettone
Screaming High by David Line

1985: Night Cry by Phyllis Reynolds Naylor (Winner)
Chameleon the Spy and the Case of the Vanishing Jewels by Diane Redfield Massie
The Ghosts of Now by Joan Lowery Nixon
The Island on Bird Street by Uri Orlev
The Third Eye by Lois Duncan

1984: The Callender Papers by Cynthia Voigt (Winner)
Shadrach's Crossing by Avi
The Dollhouse Murders by Betty Ren Wright
The Griffin Legacy by Jan O'Donnell Klaveness
The Maze Stone by Eileen Dunlop

1983: The Murder of Hound Dog Bates by Robbie Branscum (Winner)
Cadbury's Coffin by Glendon Swarthout & Kathryn Swarthout
Clone Catcher by Alfred Slote
Kept in the Dark by Nina Bawden
The Case of the Cop Catchers by Terrance Dicks

1982: Taking Terri Mueller by Norma Fox Mazer (Winner)
Detective Mole and the Halloween Mystery by Robert Quackenbush
Detour to Danger by Eva-Lis Wuorio
Hoops by Walter Dean Myers
Village of the Vampire Cat by Lensey Namioka

1981: The Seance by Joan Lowery Nixon (Winner)
More Minden Curses by Willo Davis Roberts
The Doggone Mystery by Mary Blount Christian
We Dare Not Go A-Hunting by Charlotte MacLeod
When No One Was Looking by Rosemary Wells

1980: The Kidnapping of Christina Lattimore by Joan Lowery Nixon (Winner)
Chameleon Was a Spy by Diane Redfield Massie
Mystery Cottage in Left Field by Remus F. Caroselli
Mystery of the Eagle's Claw by Frances Wosmek
The Whispered Horse by Lynn Hall

1979: Alone in Wolf Hollow by Dana Brookins (Winner)
Emily Upham's Revenge by Avi
The Bassumtyte Treasure by Jean Louise Curry
The Case of the Secret Scribbler by E.W. Hildick
The Halloween Pumpkin Smasher by Judith St. George

1978: A Really Weird Summer by Eloise Jarvis McGraw (Winner)
Miss Nelson Is Missing! by Harry Allard & James Marshall
Night Spell by Robert Newman
Poor Tom's Ghost by Jean Louise Curry

1977: Are You in the House Alone? by Richard Peck (Winner)
Mr. Moon's Last Case by Brian Patten
The Chalk Cross by Berthe Amoss
The Master Puppeteer by Katherine Peterson
Wiley and the Hairy Man by Molly Garrett Bang

1976: Z for Zachariah by Robert C. O'Brien (Winner)
Great Steamboat Mystery by Richard Scarry
No More Magic by Avi
The Tattooed Potato and Other Clues by Ellen Raskin

1975: The Dangling Witness by Jay Bennett (Winner)
Fire in the Stone by Colin Thiele
Here Lies the Body by Scott Corbett
The Girl in the Grove by David Severn
The Mysterious Red Tape Gang by Joan Lowery Nixon

1974: The Long Black Coat by Jay Bennett (Winner)
Dreamland Lake by Richard Peck
Mystery of the Scowling Boy by Phyllis A. Whitney
The Secret of the Seven Crows by Wylly Folk

1973: Deathwatch by Robb White (Winner)
Catch a Killer by George A. Woods
Elizabeth's Tower by A.C. Stewart
Uncle Robert's Secret by Wylly Folk St. John

1972: Nightfall by Joan Aiken (Winner)
Goody Hall by Natalie Babbitt
Mystery in Wales by Mabel Esther Allan
The Ghost of Ballyhooly by Betty Cavanna

1971: The Intruder by John Rowe Townsend (Winner)
The Mystery Man by Scott Corbett
The Secret of the Misiing Footprint by Phyllis A. Whitney

1970: Danger at Black Dyke by Winfred Finlay (Winner)
Mystery of the Witch Who Wouldn't by Kin Platt
Spice Island Mystery by Betty Cavanna
They Never Came Home by Lois Duncan

1969: The House of Dies Drear by Virginia Hamilton (Winner)
Forgery! by Phyllis Bentley
Mystery of the Fat Cat by Frank Bonham
Smugglers' Road by Hal G. Evarts

1968: Signpost to Terror by Gretchen Sprague (Winner)
The Secret of the Missing Boat by Paul Berna
The Witches' Bridge by Barbee Oliver Carleton

1967: Sinbad and Me by Kin Platt (Winner)
Danger Beats the Drum by Arnold Madison
Mystery of the Red Tide by Frank Bonham
Ransom by Lois Duncan

1966: The Mystery of 22 East by Leon Ware (Winner)
Secret of the Haunted Crags by Lawrence J. Hunt
The Apache Gold Mystery by Eileen Thompson
The Secret of the Simple Code by Nancy Faulkner

1965: Mystery at Crane's Landing by Marcella Thum (Winner)
A Spell is Cast by Eleanor Cameron
Private Eyes by Leo Kingman
Treasure River by Hal G. Evarts

1964: Mystery of the Hidden Hand by Phyllis A. Whitney (Winner)
Honor Bound by Frank Bonham
Mystery of the Velvet Box by Margaret Scherf

1963: Cutlass Island by Scott Corbett (Winner)
The Diamond in the Window by Jane Langton
The House on Charlton Street by Dola de John
The Mystery of Ghost Valley by Harriett Carr

1962: The Phantom of Walkaway Hill by Edward Fenton (Winner)
The Secret of the Tiger's Eye by Phyllis A. Whitney

1961: The Mystery of the Haunted Pool by Phyllis A. Whitney